9 Ayar altın ve alyans kullanımı

Altın ile ilgilenenler mutlaka bilir. Ülkemizde altınlar saflık derecelerine ve oranlarına göre belirli ayarlara ayrılırlar. Saf altın takı yapılmaya pek müsait değildir. Çünkü altın saf iken oldukça yumuşak ve hassastır. Bu da takı olarak kullanımını zorlaştırır. İşte bu yüzden altın belirli metallerle karıştırılarak takı için uygun hale getirilir. Bu da saflık derecesine göre genelde 14 ve 9 ayar olarak kullanılır. Altın oranı daha fazla olan 22 ayar altınlar da kullanılabilir. Evrensel olarak altınlar milyem denen ölçü birimi ile ölçülürler.
               

Evrensel ölçülere göre 24 ayar altın 1000 milyem yani Yüzde 100 saftır. 22 ayar altın ise 916,6 milyemdir ve saflık derecesi yüzde 91,66’dır. Yine buna bağlı olarak 14 ayar altınlar da 585 milyemdir ve saflık dereceleri yüzde 58,5’dur. En fazla kullanılan ve en az maliyetli olan 9 ayar altınlar 375 milyem ve yüzde 37,5 saflık derecesindedir. Yani milyem denen ölçü birimi saflığın 1000’lik oranla gösterimine denir.
               

Bir altının ayarı dışarıdan görünüşünden anlaşılamaz. Bu yüzden alyans ve diğer takılarda düşük ayarlar tercih edilir. Bu hem daha sağlamdır, hem de daha az maliyetlidir. Normal bir altından hiçbir farkı yok. Bu altını farklı metallerle karıştırarak beyaz altın, yeşil altın ve pembe altınları da elde etmek mümkün. Özellikle son zamanların en popüler altın ve takı türleridir bunlar.