Pırlanta kesim şekilleri seçimleri

İlk pırlanta kesim şekilleri eski zamanların teknolojisi ile sınırlı kalarak basit stillerden oluşuyorlardı. Teknik ve araçlar geliştikçe, kesim şekilleri gelişti.
 
En popüler pırlanta kesim şekli, Brilliant, yuvarlak kesimdir. Bu kesim türü bir ‘’ klasik’’ olarak nitelendirilmekte. Bu kesim dışında kalan tüm kesim şekilleri  ‘’ fantezi kesim’’ olarak adlandırılıyor. Pırlantanın şekilleri arasında tercih yapmak ise tamamen kişinin estetik bakış açısıyla ilgili.

 

Yuvarlak Kesim (Birilliant Cut)
Dünyada en yaygın olan kesim şekli pırlanta yuvarlak en ideal kesim şeklidir. 1919 yılında modern yuvarlak kesimin temelini oluşturacak oranlar ise Marcel Tolkowsky  tarafından geliştirilmiş.

 

Zümrüt Kesim (Emerald Cut)
En popüler fantezi kesimler arasında zümrüt yer alır. Bu kesim basamaklı bir yapıya sahiptir ve yuvarlak  kesime göre daha az ışık verir kare şekilleri mevcuttur .  Bu kesim şeklinde, berraklık büyük öneme sahiptir çünkü taşın tabla kısmı oldukça geniştir ve taşın içerisindeki izler çok daha belirgin olarak görülebilir.

Prenses Kesim (Princess Cut)
Prenses kesim, dikdörtgen şeklinin görünümü ve yuvarlak kesimin parlaklığını birleştiren bir kesim türüdür.  Prenses kesimin faset sayısı 49 ila 78 arasında değişebilir ama genellikle daha yoğun parlaklık için 78 fasetli olanı tercih edilir. Diğer şekillere kıyasla daha yeni bir kesimdir. Modern görünümü ve muhteşem parlaklığı birleştiren özellikleri sayesinde giderek daha popülerleşmekte

Damla Kesim (Pear Shape Cut)
Damla kesim, geleneksel yuvarlak kesiminin farklı bir çeşididir. Gözyaşı olarakta adlandırılır. Tek bir noktadan başlayıp yuvarlak bir şekilde sona eren damla kesim, özellikle kolye ucu ve küpelerde tercih edilir.

Radyan Kesim (Radiant Cut)
Radyan kesim, 70 fasetle ve kesik köşelerde tanınır. Bu kesim Zümrütlü kesiminin zarafeti ve yuvarlak kesimin parlaklığını birleştirir . Radyan kesim özellikle fantezi renkli pırlantalarda çok popülerdir.

 

Markiz Kesim (Marquise Cut)
Tipik markiz kesim, uçları uzatılmış yuvarlak kesime benzer. Markiz kesimi, pırlantayı daha büyük gösterir ve aynı zamanda yuvarlak kesiminin mükemmel parlaklığı ve ışıltısını verir. 56 fasetten oluşan bu çarpıcı kesim, yüzük modelleri için idealdir. Bu pırlanta biçimi aynı zamanda takıldığı parmağı daha uzun ve ince gösterir.

 

Kalp Kesim (Heart Cut)
Kalp şeklinde kesilmiş pırlanta , tüm fantezi kesimleri arasında  en çekici olanıdır. Kalp kesiminin temeli yuvarlak kesime dayanmaktadır . Güzel ve belirgin ana hatlara sahip olması önemlidir. Kalp formunun üst kısımları sivri değil, dolgu ve açıkça tanımlanmış olmalıdır. Hoş ve bariz kalp siluetini yakalamak için tecrübeli kesim teknikleri gerekir.

Asscher Kesim
Asscher kesim 1902 yılında Joseph Asscher tarafından geliştirilmiş kesim türüdür. Patenti olarak ilk pırlanta kesimidir. 1908 yılında dünyanın en büyük elması Cullinan ‘ı kesmek için kraliyet ailesi tarafından görevlendirilen Asscher şirketi tarafından geliştirilmiştir. 74 fasetli sekizgen kademeli kesim daha derin külah ve daha yüksek taç kısımları ile taşın merkezine doğru göz çekme özelliğine sahiptir.

 

Oval Kesim (Oval Cut)
Oval kesim, eliptik olması dışında , yuvarlak kesimli pırlanta ile çok benzer özelliklere sahip. Bu kesim şekli aynı ağırlığa sahip yuvarlak pırlantaya göre daha büyük boy görüntüsü verir.

 

Trilliant Kesim (Trilliant Cut)
Trilliant kesimli pırlanta, en alışılmadık pırlanta kesimlerinden biridir. Üçgen görünümünde bir kesim türüdür.  Doğru derinlikte kesildiğinde çok keskin parlaklık sağlar. Üçgen pırlanta en çok yüzüklerin yan taşı olarak kullanılmaktadır. Bu kesimin faset sayısı 31 ila 44 arasında değişebilir.

.